To była naprawdę niezwykła uroczystość. Wojciech Kilar, Krzysztof Kolberger, Rafał Wieczyński z żoną Julitą (twórcy filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas”), George Weigel, wreszcie Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej "Być razem" z Cieszyna – zostali  ogłoszeni laureatami nagród Totus 2009 w Zamku Królewskim w Warszawie, w sobotę 11 października.
Prawdziwym zaszczytem było dla mnie  znaleźć się wśród nominowanych do tej nagrody i znaleźć się w tym czcigodnym miejscu. 

 


Odczuwałem szczególne wzruszenie słuchając Krzysztofa Kolbergera, który z jakąś głęboka szlachetnością dziękował za Totusa mówiąc, że wiele może o sobie powiedzieć rzeczy złych, ale jedno dobro zawsze starał się w życiu czynić – to znaczy służyć pięknu. Wojciech Kilar pięknie mówił o pokorze  i dziękował – jak się wyraził – swojemu Kościołowi. Dziękował też swojej wspólnocie parafialnej, swojemu proboszczowi i swoim wikarym. Miałem świadomość, że patrzę nie tylko na wielkiego kompozytora, ale i na człowieka niezwykłej głębi i prostoty.
Nominację otrzymałem w kategorii propagowanie nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II.  W gronie nominowanych znaleźli się w tej kategorii: wydawnictwo Biały Kruk, Elżbieta Staniszewska, z którą pracowałem wiele lat w Polskim Radiu, a która przygotowała wspaniały dźwiękowy zestaw wszystkich wystąpień Jana Pawła II na ziemi polskiej. Jak wspominałem, z naszego grona Totusa otrzymał amerykański biograf Papieża, George Weigel.
Dzień papieski przebiegał pod hasłem „Papież wolności”. Szczególnie stosowne to przypomnienie w dwadzieścia lat po upadku komunizmu i trzydzieści po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do ojczyzny, kiedy „Duch zstąpił” i zaczął odnawiać oblicze tej ziemi. Może warto, abyśmy teraz, gdy kraj na nowo huczy od wstrząsów politycznych przebiegających pod znakiem naruszenia wielu wartości głoszonych przez Papieża, zastanowili się jak z tej wolności korzystamy.
Dużo w tych dniach mówiono o młodym pokoleniu. Przecież to oni korzystają ze stypendiów i indeksów rozdawanych z okazji Dnia Papieskiego. Czy patrząc na nas dorosłych, którzy zagospodarowujemy tę wolność od lat dwudziestu mogą się budować wewnętrznie? Dziesięć lat temu Papież był w Parlamencie. Powiedział wtedy:
Składam dzięki Panu historii za obecny kształt polskich przemian, za świadectwo godności i duchowej niezłomności tych wszystkich, których w tamtych trudnych dniach jednoczyła ta sama troska o prawa człowieka, ta sama świadomość, iż można życie w naszej Ojczyźnie uczynić lepszym, bardziej ludzkim. Jednoczyło ich głębokie przekonanie o godności każdej osoby ludzkiej, stworzonej na obraz i podobieństwo Boga i odkupionej przez Chrystusa. Dzisiaj zostało wam powierzone tamto dziedzictwo odważnych i ambitnych wysiłków podejmowanych w imię najwyższego dobra Rzeczypospolitej. Od was zależy, jaki konkretny kształt przybierać będzie w Polsce wolność i demokracja.  
Obyśmy nie zapominali o tych słowach, a nade wszystko o świadectwie Jana Pawła II.