– I co my zrobimy? – Luciana spoglądała bezradnie to na Sarę, to na męża. – Jak mam się nią zajmować, jeśli będę miała na głowie tyle dzieci?

– Daj spokój, dasz sobie radę – pocieszał ją mąż.

Luciana była katechetką parafii Lariano, położonej nieopodal Rzymu. W najbliższą środę miała jechać z dziećmi pierwszokomunijnymi na audiencję generalną Jana Pawła II. W ostatniej chwili okazało się, że nie ma z kim zostawić córeczki, półtorarocznej Sary.

 – Wiesz co, byłoby wspaniale, gdyby zrobić jej zdjęcie z papieżem – powiedział ojciec. – Poproszę proboszcza, żeby mu ją podał.

– Chyba żartujesz!

– Zobaczysz, musi się udać.

Wziął proboszcza na rozmowę, księdzu pomysł przypadł do gustu, postanowili, że trzeba ustawić się od strony Spiżowej Bramy. Jan Paweł II kochał dzieci i już nie raz brał je na ręce jeżdżąc po Placu Świętego Piotra.

Czytaj: Pamiętnik papieskiego Anioła (fragment książki)

 „Pamiętnik papieskiego Anioła” to napisana specjalnie dla dzieci historia życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II. Historia ta opowiedziana jest z perspektywy Anioła Stróża, który towarzyszy papieżowi z Polski, komentuje kluczowe wydarzenia z jego życia i wskazuje go jako przykład do naśladowania. Teksty książki zostały wykorzystane do materiałów na roraty przygotowanych przez Małego Gościa Niedzielnego na Adwent 2011.  Do każdego egzemplarza jest dołączona płyta z zapisem tekstu w wykonaniu Krzysztofa Ziemca (w mp3).

"Jestem z Wami": Młodym być Jak to się stało, że mimo tylu trudnych i bolesnych doświadczeń Ojciec Święty nie stracił pogody ducha?

Chociaż przeżyłem wiele ciemności i srogich reżimów totalitarnych, to jednak ujrzałem wystarczająco wiele dowodów, aby być niezachwianie przekonanym, że żadna trudność i żaden lęk, jakkolwiek wielkie by one nie były, nie są w stanie całkowicie stłumić nadziei, która rodzi się wiecznie w sercach młodych ludzi.

Nie pozwólcie umrzeć tej nadziei. Postawcie swoje życie na niej. Nie jesteśmy sumą naszych słabości i upadków. Jesteśmy sumą miłości Ojca dla nas, naszej prawdziwej zdolności stawania się obrazem jego Syna, Jezusa.

Czytaj więcej... 


Przeszło cztery miliony osób wzięły udział w X Światowym Dniu Młodzieży w Manili na Filipinach w 1995 roku. To największe w historii ludzkości spotkanie religijne miało miejsce w czasie Mszy, św. którą Jan Paweł II celebrował na zakończenie spotkania z młodymi.

W czasie prawie dwudziestu siedmiu lat pontyfikatu Papież wielokrotnie spotykał się z młodzieżą i kierował do niej swoje słowa. W książce „Jestem z Wami. Młodym być” poznajemy Jana Pawła II w dialogu na temat powołania, miłości, wiary, a także niezwykłego papieskiego wynalazku, jakim są Światowe Dni Młodzieży.

Jestem z WamiPłyta audio zawiera reportaże ze spotkania Papieża z młodzieżą przed kościołem św. Anny w Warszawie w 1979 roku, ze Światowych Dni Młodzieży na Jasnej Górze (1991), w Denver (1993), Manili (1995), Paryża (1997), Rzymu (2000), Toronto (2002) a także z ostatnich spotkań z młodymi pod oknem kurii na Franciszkańskiej w sierpniu 2002.

Słuchaj płyty

Powstanę silnym Boga robotnikiem W 1981 roku przeżyliśmy chwile grozy. Najpierw, gdy Ojciec Święty został raniony, potem, gdy musiał wracać do szpitala, aby stoczyć walkę z niebezpieczną  infekcją wirusową. Tamtego lata Papież bardzo cierpiał. Trudno to było zaakceptować, trudno zrozumieć. Czy w ogóle da się pojąć sens ludzkiego cierpienia?  

W głębi każdego z osobna cierpienia doświadczanego przez człowieka, a zarazem u podstaw całego świata cierpień, nieodzownie pojawia się pytanie: dlaczego? Jest to pytanie o powód, o rację, zarazem pytanie o cel (po co?), w ostateczności zaś zawsze pytanie o sens. (...) Jest to zaś pytanie trudne, podobnie jak trudne jest inne, bardzo pokrewne tamtemu, pytanie o zło. Dlaczego zło? Dlaczego w świecie zło? Gdy pytamy w ten sposób, zawsze przynajmniej w jakiejś mierze, pytamy też o cierpienie . Pytanie to człowiek może postawić Bogu z sercem rozdartym, gdy umysł jest pełen przygnębienia i niepokoju; Bóg zaś, jak to widzimy już w objawieniu Starego Testamentu, słucha tego pytania i oczekuje na nie.

Czytaj więcej...

 

Latem 1981 roku Jan Paweł II zostaje powtórnie przewieziony do Polikliniki Gemelli. Zarażony cytmegalowirusem Papież spędza kolejne dwa miesiące w szpitalu zmagając się z groźną chorobą i pragnąc jak najszybciej wrócić do pracy. „Powstanę silnym Boga robotnikiem” to druga część cyklu zapoczątkowanego przez publikację „Jestem z Wami”. Czytelnik znajdzie tu papieskie wypowiedzi o cierpieniu, pracy, pokoju i pojednaniu usystematyzowane metodą pytań i odpowiedzi.

Jestem z Wami Na płycie CD znajdują się słuchowiska ze scenami z życia Jana Pawła II z lat 1981-1984: między innymi z hospitalizacji w Poliklinice Gemelli, II pielgrzymki do Polski i rozmowy z Mehmetem Ali Agcą w więzieniu Rebibia. 

Słuchaj płyty 

 

 

Jestem z Wami13 maja. Rocznica pierwszego objawienia Maryi w Fatimie. Czy to był cud?
   
Czyjaś ręka strzelała, ale Inna Ręka prowadziła kulę. (...) Doznałem wówczas śmiertelnego zagrożenia życia i cierpienia, a równocześnie wielkiego miłosierdzia Bożego. Za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej życie zostało mi na nowo darowane.

Czytaj więcej...

 

 Jan Paweł II pozostawił po sobie ogromną spuściznę pisarską, która obejmuje dziesiątki tysięcy stron. Już jako kapłan i biskup pisał wiele, gdy został wybrany na Stolicę Piotrową jego nauczanie wypełniło grube tomy książek. Czy możliwe jest zmierzenie się choć z częścią tego dziedzictwa? Książka „Jestem z Wami” to zaproszenie do tej przygody. To także pośrednia forma spełnienia marzenia niejednego dziennikarza (w tym także pomysłodawcy i autora serii), aby przeprowadzić wywiad z Papieżem. Ten specyficzny „wywiad” powstał jako wybór różnych wypowiedzi Karola Wojtyły – Jana Pawła II usystematyzowanych dzięki zastosowaniu formy pytań i odpowiedzi.  

 

Jestem z Wami

Do książki dołączona została płyta audio – słuchowisko dokumentalne ilustrowane oryginalnymi wypowiedziami Papieża. Pierwszy tom serii obejmuje okres od narodzin do zamachu na Placu Św. Piotra.

Słuchaj płyty

 

Nasz Papież

W gorące popołudnie, 30 kwietnia 2000 roku do Domu św. Marty  w Watykanie wchodziło wielu utytułowanych gości. Zostali zaproszeni na uroczysty obiad w okazji kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej. Kilka godzin wcześniej na Placu Świętego Piotra papież Jan Paweł II oficjalnie potwierdził świętość zakonnicy, która w licznych objawieniach otrzymała od Jezusa misję głoszenia orędzia o Bożym Miłosierdziu.

Czytaj więcej...

 

 Nasz Papież to historia Karola Wojtyły/Jana Pawła II w kilkudziesięciu scenkach z jego życia. Obejmuje czas od jego narodzin w Wadowicach, przez okres krakowski po wybór na Stolicę Św. Piotra i zamach 13 maja. Kolejne rozdziały opisują burzliwe lata osiemdziesiąte, zakończone upadkiem muru berlińskiego, lata dziewięćdziesiąte, kiedy Jana Paweł II był z jednej strony ostro kontestowany, a z drugiej otrzymał tytuł Człowieka Roku tygodnika TIME (1994), a wreszcie przygotowania do Roku Jubileuszowego. Akcja książki kończy się w roku 2000.

 Księgarnia Inbook napisała o Naszym Papieżu: Autor zamiast popularnej w takich wypadkach syntezy, próby oceny, wyciągania wniosków, proponuje nam tylko fakty. Opisuje wydarzenia, w których Papież brał udział, a których przebieg znamy od niego samego lub od Jego przyjaciół i znajomych. Widzimy małego Lolka, studenta Karola, biskupa Wojtyłę i w końcu Jana Pawła II jakby "na żywo". Tę historię czyta się jak dobrą powieść.

 

Nasz Papież

Książce towarzyszy płyta, na której znajdują się wspomnienia o Papieżu ilustrowane jego wypowiedziami. Sytuacje zabawne, symboliczne i dramatyczne opowiadane przez naocznych świadków i „komentowane” przez Jana Pawła II.

Słuchaj płyty