Powieściowa biografia polskiego okresu życia Karola Wojtyły – od narodzin w Wadowicach po wybór na Stolicę Piotrową. Wydane wcześniej w oddzielnych tomach pozycje „Lolek. Młode lata Papieża” oraz „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża” zostały zebrane w jednym tomie, do którego dołączono część ostatnią „Habemus Papam”.

 

 Powieściowa biografia pontyfikatu Jana Pawła II w jednym tomie zbiera dwie poprzednie książki: „Jan Paweł II. Będę szedł naprzód” i „Jan Paweł II. Nasz święty”. Rozpoczyna się w chwili wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, potem śledzimy jego losy aż do śmierci w 2005 roku - od pełnego energii pielgrzyma, poprzez zamach na jego życie, jego rolę w upadku komunizmu w Europie aż do ostatnich lat wypełnionych ciężką chorobą i wątpliwościami, czy nie powinien ustąpić.
Towarzyszymy mu w tych wszystkich wydarzeniach, wchodzimy do domów jego przyjaciół, odczytujemy znaki, które nam pozostawił.

 – Czy mógłbym prosić o przejście kilku kroków?

Jan Paweł II posłusznie wstał i przespacerował się po pokoju. Lekarz obserwował go uważnie. Wydawało mu się, czy rzeczywiście tak było?

– Ojcze Święty, przepraszam, ale proszę to zrobić jeszcze raz.

– Może pójdziemy na dach? Wolę spacery na świeżym powietrzu – zażartował Papież, ale zaraz spełnił prośbę doktora. Nie, nie zdawało mu się. Ruchy Jana Pawła II nie były tak harmonijne jak wcześniej.


To fragment ostatniej części powieściowej biografii Jana Pawła II. Po ubiegłorocznym tomie: Jan Paweł II: Będę szedł naprzód” wydawnictwo ZNAK opublikowało tom ostatni obejmujący okres od początku lat dziewięćdziesiątych do śmierci.

Choroba, początkowo ukryta, wypełnianie się przepowiedni fatimskiej zapowiadającej cierpienie biskupa Rzymu,  a wreszcie, gdy cierpienie Jana Pawła II stawało się coraz bardziej widoczne, mnożące się spekulacje, czy papież nie powinien ustąpić? Druga część pontyfikatu Papieża z Polski pełna była dramatycznych pytań, na które nie było łatwych odpowiedzi, tajemnic, które poznajemy dopiero teraz. 

Czytaj więcej: Jan Paweł II: Nasz święty. Fragmenty

 Jan Paweł II spojrzał na ekran telewizora. Pokazywali akurat program o nim. Machnął ręką w geście dezaprobaty.

- Co to za papież? – powiedział jakby kpiąc. -  Kto to widział wybrać takiego papieża? Za młody!

- Ojciec Święty ma już pewnie gotowe przemówienie na inaugurację?

- Napisane i przetłumaczone na włoski! Teraz pracuję nad wymową.

16 października 1978 roku krakowski kardynał, Karol Wojtyła został wybrany na Papieża i przyjął imię Jana Pawła II. Była to sensacja, a następne lata dowiodły, że słynne słowa „Nie lękajcie się” z przemówienia na inaugurację pontyfikatu  zostały poparte czynem Papieża z Polski.  Dziś jego osoba  utrwalona jest w setkach pomników. Ale czy rzeczywiście to pomnikowa postać? W książce „Jan Paweł II: Będę szedł naprzód” odkrywamy Papieża - świadka wiary, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, ale też stajemy obok człowieka w codziennych i niecodziennych sytuacjach, stajemy się jakby jeszcze jednym uczestnikiem scen, których on był bohaterem.

Pierwszy tom obejmuje okres od wyboru Karola Wojtyły do upadku muru berlińskiego. W przygotowaniu tom II.

 Fragmenty książki:

Habemus Papam Na Jasną Górę w bieżącym wieku dążyło już trzech przyszłych papieży – powiedział prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński, 2 maja 1966 roku, w przeddzień uroczystości tysiąclecia Chrztu Polski. Prymas miał na myśli arcybiskupa Achillesa Ratti – Piusa XI, arcybiskupa Giovanniego Roncalli – Jana XXIII i księdza Giovanniego Battistę Montiniego – Pawła VI. Nikt nie domyślał się, że obok Wyszyńskiego stoi czwarty przyszły papież – arcybiskup krakowski Karol Wojtyła.  
 
„Habemus papam” to kontynuacja beletryzowanej biografii Jana Pawła II („Lolek. Młode lata papieża”, „Wujek Karol. Kapłańskie lata papieża”). Książka opowiada o latach jego biskupiej pracy, która poprzedziła przyjęcie godności Biskupa Rzymu oraz o samym wyborze. Autor wykorzystał w niej materiał zebrany w czasie rozmów z kapelanami prymasa Stefana Wyszyńskiego i kardynała Bolesława Kominka oraz liczne teksty źródłowe.

Czytaj  wybrane fragmenty powieści:

 Ukazało się nowe wydanie kolejnego tomu beletryzowanej biografii Karola Wojtyły. Książka stanowi kompozycyjną całość z tomem pierwszym (Lolek. Młode lata Papieża) i będącym w przygotowaniu tomem trzecim opisującym lata biskupiej pracy przyszłego Papieża. Publikacja drugiego wydania zbiega się z sześćdziesiątą rocznicą powrotu księdza Wojtyły do Polski ze studiów w Rzymie. 27 lipca 1948 roku przyszedł on pieszo do swojej pierwszej parafii w Niegowici.

Oto fragment „Wujka Karola” opisujący to wydarzenie:

Hałaśliwy warkot diesla urwał się raptownie i w autobusie na chwilę zapanowała cisza. Przyjął ją z ulgą. Był tak ogłuszony hałasem motoru, że dopiero po chwili zaczął słyszeć inne dźwięki, charakterystyczne dla małej podkrakowskiej miejscowości.

 Ukazało się nowe wydanie pierwszego tomu beletryzowanej biografii Jana Pawła II: Lolek. Młode lata Papieża. Opracowanie graficzne książki zostało powierzone Maciejowi Sadowskiemu, który zaprojektował nową okładkę oraz nowy układ fotografii.  „Lolek” ukazuje się jako pierwsza część kilkutomowego cyklu „Jan Paweł II. Biografia”.  Obecnie przygotowywane jest nowe wydanie II tomu „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża”.  

Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża - Stać! Ręce do góry! – bieszczadzką ciszę przeszył głośny krzyk. Zerwali się na równe nogi i w tej chwili zobaczyli, że są otoczeni przez oddział żołnierzy celujących do nich z karabinów.

- Nie ruszać się! – polecił jeden z żołnierzy, najpewniej dowódca. Z pistoletem w dłoni zbliżył się do grupy. - Coście za jedni?

- Turyści. Idziemy do Komańczy.

- Do Komańczy? Nie wiecie, że to teren przygraniczny? Tu nie wolno chodzić!
Czytaj więcej…

 

Karol Wojtyła, po studiach w Rzymie wraca do Polski, gdzie nasila się stalinowski terror. Tu podejmuje pracę duszpasterską, której doświadczenia zaowocują w czasie jego niezwykłego pontyfikatu. Wujek Karol to powieściowy zapis życia przyszłego Papieża od roku 1946 do roku 1958, kiedy został biskupem. Książka, opublikowana w wydawnictwie Prószyński i S-ka w roku 2007 jest kontynuacją cyklu zapoczątkowanego przez powieść Lolek. Młode lata Papieża.

Młode lata Papieża

Ta noc miała się okazać wyjątkowo długa. Emilia nie mogła zasnąć. Lolek słyszał jak parę razy ojciec z Mundkiem przenosili ją z łóżka na fotel. Wytłumaczyli mu, że tak łatwiej jej oddychać. W końcu zasnął.

Nazajutrz jak zwykle pobiegł do szkoły. Lekcja mijała za lekcją. Nie mógł się skupić. Wciąż powracał do niego obraz wychudzonej twarzy matki, jej zapadniętych oczu, ciężkiego oddechu i potu na czole. 

Czytaj więcej…

 

„Lolek. Młode lata Papieża” to fabularyzowana biografia tego okresu życia Papieża, w którym kształtowała się jego osobowość. Książka oparta została na wspomnieniach osób, które zetknęły się w tym czasie z Karolem Wojtyłą, na konkretnych wydarzeniach zapisanych w kalendariach życia Jana Pawła II, a także na dokumentach z epoki. Książka ukazała się w roku 2003 w wydawnictwie Prószyński i S-ka.