NiedzielaStarania Jana Pawła II o pokój po terrorystycznym ataku na World Trade Center, niezwykła historia sutanny dla Papieża, wywiady i relacje związane z kanonizacją założyciela Opus Dei Josemarii Escrivy – to niektóre z tekstów zamieszczonych na łamach tygodnika „Niedziela”. 

Niedziela 42/2023

Kwietniowy wieczór 2011 roku. Na Placu Świętego Piotra wije się długa kolejka. Przybyli z różnych stron świata pielgrzymi chcą oddać cześć Janowi Pawłowi II, którego w najbliższą niedzielę, 1 maja, papież Benedykt XVI ogłosi błogosławionym. Zwolna posuwamy się naprzód. Widzę przed sobą młode Amerykanki w habitach nieco odmiennych…

Czytaj więcej: (Nie)spełnione marzenie św. Jana Pawła II

Niedziela 25/2023

 

W 1982 roku mijało sześćset lat od sprowadzenia na Jasną Górę wizerunku Maryi i wydawało się czymś naturalnym, że kolejna pielgrzymka Papieża odbędzie się z tej okazji. Nikt nie przewidywał, że w tym okresie historia gwałtownie przyspieszy. Strajki sierpniowe i powstanie „Solidarności” w 1980 roku, zamach na…

Czytaj więcej: Światło nadziei w mroku „wojny”

Niedziela 23/2023

Z dużym zainteresowaniem sięgnąłem po 17. numer „Niedzieli”, na którego okładce znajduje się tytuł: „Skąd ta agresja? Agresja wśród młodych przybiera na sile. Analizujemy to niebezpieczne zjawisko i szukamy środków zaradczych”.

Okładkowy temat opisują dwa artykuły: „Młodzi i wściekli” oraz „Przekraczanie granic”. Podzielając diagnozy w nich zawarte chciałbym…

Czytaj więcej: Skąd ta agresja?

Obronić papieża

Niedziela 46/2022

W znakomitym filmie Ryszarda Bugajskiego „Generał Nil” znajduje się scena, w której komuniści rozważają aresztowanie, proces i zabicie słynnego generała Armii Krajowej Emila Fieldorfa. Wiedzą, że nie przyłączył się do zbrojnej opozycji, wiedzą, że jest chodzącą legendą m.in. jako organizator zamachu na kata Warszawy Franza Kutscherę.…

Czytaj więcej: Obronić papieża

(NIEDZIELA 16/2022)

Jest 22 października 2020 roku. Trybunał Konstytucyjny  podejmuje decyzję, na mocy której nielegalna staje się aborcja eugeniczna. Wybuchają protesty, w których w całej Polsce bierze udział kilkaset tysięcy osób. Mało kto pamięta, że 22 października to dzień inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II oraz jego wspomnienie jako świętego Kościoła…

Czytaj więcej: Jan Paweł II na cenzurowanym?

Wiktor Frankl to słynny austriacki psychiatra, który z powodu żydowskiego pochodzenia został osadzony w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Zabrał tam rękopis swojej pracy doktorskiej. Po przybyciu do obozu pokazał zwój papierów starszemu więźniowi, mówiąc: „Za wszelką cenę muszę go zachować”. Frankla wyśmiano, a owoc jego pracy zniszczono.

Naukowiec stracił znacznie więcej.…

Czytaj więcej: Plan na życie

Pięćdziesięciolecie encykliki Humanae vitae

(Niedziela 20/2018)

Pamiętam, jak poszłam do studenckiej przychodni lekarskiej, żeby poprosić lekarza o informację na temat płodności i kontroli poczęć – pisze autorka świadectwa zamieszczonego na stronie www.npr.pl. –  On po prostu zapisał receptę na doustne środki antykoncepcyjne. To był ten sam lekarz, który leczył…

Czytaj więcej: Miłość przez duże M

Bieg ukończyłem

Wspomnienie o śp. Marku Gędku

Niedziela 31/2018

Dzień był piękny, słoneczny, czerwcowy. Przed godziną dwunastą w południe na cmentarz rzymskokatolicki przy ulicy Lipowej w Lublinie wchodziło bardzo dużo ludzi. W oczy rzucała się młodzież: uczniowie w szkolnych mundurkach, studenci i studentki.

Wszyscy zmierzali do położonej na terenie cmentarza kaplicy pw.…

Czytaj więcej: Bieg ukończyłem

Papież przełomu tysiącleci

Niedziela 42/2018

Jest 28 września 1978 roku. Kardynał Karol Wojtyła po porannych pracach w kurii wyjeżdża z Krakowa. Kierowca, Józef Mucha, wiezie go do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wojtyła chce większą część tego dnia spędzić sam wędrując po kalwaryjskich ścieżkach. Tego dnia mija dwadzieścia lat od jego konsekracji biskupiej,…

Czytaj więcej: Papież przełomu tysiącleci

Nie jest dobrze, aby mężczyzna był sam

(Ale we dwoje czasem też nie jest dobrze)

(Niedziela nr 26/ 2017)

Poznali radość miłości, ale i gorycz kryzysu. Dziś cieszą się piątką dzieci i promują wierność małżeńską. Dominika Figurska-Chorosińska i Michał Chorosiński mają też szczególny dług wdzięczności wobec św. Jana Pawła II, przy którego grobie modlili się o uratowanie małżeństwa.…

Czytaj więcej: Nie jest dobrze, aby mężczyzna był sam

Niedziela 20/2017

Przyglądając się historii życia Karola Wojtyły, trudno nie oprzeć się myśli, że przypomina ona dokładnie rozpisany scenariusz. Sam papież miał świadomość, że wydarzenia w jego życiu prowadziły go w konkretnym kierunku – w stronę realizacji tej misji, która uczyniła go nie tylko znanym na świecie, ale godnym chwały…

Czytaj więcej: To wydarzyło się po siedemnastej

ABC Prymasa Tysiąclecia

Tuż po zakończeniu obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski kardynał Stefan Wyszyński zainicjował program Społecznej Krucjaty Miłości. Program został oparty na dziesięciu konkretnych punktach, które - mimo upływu sześćdziesięciu lat - nie straciły na aktualności, o czym pisałem w wielkopostnych numerach Tygodnika Niedziela. …

Czytaj więcej: ABC Prymasa Tysiąclecia

Rok Świętego Jana Pawła II. Z dalekiego kraju

To już dwa lata… 11 lutego 2013 Ojciec Święty Benedykt  XVI złożył sensacyjne oświadczenie o ustąpieniu z urzędu. Tak rozpoczął się proces, który doprowadził do wyboru na Następcę świętego Piotra argentyńskiego kardynała Jorge Bergolio – papieża Franciszka. W ten sposób po raz trzeci na Stolicy Piotrowej zasiadł nie-Włoch. Franciszek powiedział…

Czytaj więcej: Rok Świętego Jana Pawła II. Z dalekiego kraju

"Na początku się bałem. Wydawało się, że jesteśmy bezradni. Nie mieliśmy nic oprócz różańców. Gdy nadjeżdżały czołgi, a w powietrzu latały helikoptery, my po prostu klękaliśmy i zaczynaliśmy modlitwę. I to działało! Bardzo się cieszyliśmy, że był z nami Jezus i nasza Mama Maryja. Oni ochronili swoje dzieci.”

Słowa…

Czytaj więcej: Rok Świętego Jana Pawła II. Nie napisana (?) encyklika

Od zatwardziałości do miłości

 „Dokument podsumowujący pierwszy tydzień obrad synodu jest nie do przyjęcia dla wielu biskupów” – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp poznański Stanisław Gądecki. Arcybiskup zwrócił uwagę, że relacja ta „praktycznie wypowiada się o wyjątkach, natomiast potrzeba też przedstawienia prawdy.”

Rzeczywiście, tekst, o którym mowa może budzić dyskusje. Nie jest…

Czytaj więcej: Od zatwardziałości do miłości

Nauczyciel

Proszę Państwa. Nasze spotkanie jest takie dwuczęściowe. Tutaj w tym przybytku Pańskim, w kościele, zamknięto na klucz profesorów i starsze pokolenie. Natomiast przed drzwiami stoi młodsze pokolenie i dobija się. Jeżeli Państwo pozwolicie, chciałbym jeszcze zakończyć to spotkanie błogosławieństwem, a potem wrócić tam, do tej młodzieży, która ma swoje prawa. I właściwie my po to jesteśmy,…

Czytaj więcej: Nauczyciel

Sprawa życia i śmierci

 

Jan Paweł II – papież rodzin

Czy papież zezwoli na rozwody? A  może na antykoncepcję? Czy Kościół wreszcie pójdzie z duchem czasu i uelastyczni swoje nauczanie na temat tzw. wolnych związków? Te pytania zdają się najważniejsze w medialnym przekazie, gdy mowa jest o zwołanym przez papieża Franciszka synodzie na…

Czytaj więcej: Sprawa życia i śmierci

Małżeństwo - miłość zapatrzona w Boga czyli małżeńskie łoże jak ołtarz

 

Zapytałem Kimberly, jaki wybrała temat.

– Antykoncepcję – odpowiedziała.

– Antykoncepcję? W zeszłym roku też była taka możliwość, ale nikt jej nie wybrał. To w sumie problem katolików. Po co miałabyś się zajmować antykoncepcją?

– Ciągle spotykam się z pytaniami o kontrolę urodzeń w czasie moich prelekcji o aborcji.…

Czytaj więcej: Małżeństwo - miłość zapatrzona w Boga czyli małżeńskie łoże jak ołtarz

Floribeth Mora obudziła się i jej wzrok padł na zdjęcie Jana Pawła II, które znajdowało się na okładce dodatku do gazety. W publikacji umieszczono biografię papieża, opis pontyfikatu, listę jego podróży. Patrzyła przez dłuższy czas na fotografię Ojca Świętego, który w charakterystycznym geście rozkładał ręce, jakby chciał wszystkich objąć. Wpatrywała…

Czytaj więcej: Z życia do życia

Jest wieczór, 26 sierpnia 2012 roku. Dobiega końca dzień, w którym Polacy świętują uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Także w sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Stoczku na Warmii Msza święta odprawiana jest według formularza tej uroczystości. Liturgia kończy się około dwudziestej, następnie kościół zostaje zamknięty, a opiekujący się sanktuarium księża marianie…

Czytaj więcej: "Totus Tuus" Prymasa Wyszyńskiego

Z wikariuszem regionalnym Opus Dei w Polsce, ks. Piotrem Prieto rozmawiają Jan Ośko i Paweł Zuchniewicz.

 – Chcesz być przeciętnym? Ty jeden z wielu? Przecież zrodziłeś po to, aby przewodzić! Wśród nas nie ma miejsca dla opieszałych. Ukorz się, a Chrystus wznieci w tobie na nowo ogień Miłości” (Droga, 16).

Autor tych słów na pewno nie był człowiekiem przeciętnym. Czy ksiądz znał go osobiście?

Ks. Piotr Prieto: Pierwszy raz spotkałem się z nim w 1972 roku i od razu miałem wrażenie, że znam go od zawsze, tak jakby był członkiem mojej rodziny.…

Czytaj więcej: Znałem Świętego

W pierwszych dniach października Rzym stał się celem podróży kilkuset tysięcy osób z całego świata. W ciągu kilku dni na lotniskach Ciampino i Fiumicino wylądowało w sumie 970 samolotów czarterowych. Do Wiecznego Miasta dotarło ok. 2100 autokarów, 10 pociągów specjalnych i... osiem statków, które zacumowały w pobliskim Civitavecchia. Część portowego nabrzeża nazwano imieniem św. Josemarii Escrivy, którego kanonizacja ściągnęła do Italii tak liczną rzeszę pielgrzymów. …

Czytaj więcej: Wypłyń na głębię

Ojciec Święty kanonizował Josemarię Escrivę, założyciela Opus Dei


(korespondencja z Rzymu)

Poniedziałek. 7 października 2002 roku. Dobiega końca Msza św. dziękczynna po kanonizacji założyciela Opus Dei, księdza Josemarii Escrivy.  Rzesza pielgrzymów wypełniająca Plac Św. Piotra z niecierpliwością oczekuje pojawienia się Ojca Świętego Jana Pawła II, który ma spotkać się z nimi na specjalnej audiencji. Na placu znajdują się także Anna i Wojciech Dąbrowscy z półrocznym synkiem Michałem. Są niedaleko bariery przy trasie przejazdu Papieża. „Może się uda” – myśli Wojtek, który wczoraj widział jak Ojcu Świętemu podawano małe dzieci do błogosławieństwa. Zbliża się godzina dwunasta. Wśród entuzjastycznych okrzyków wiernych biały papamobil rusza spod Bramy Dzwonów w kierunku Placu Św. Piotra. Mijają minuty. Samochód zbliża się do miejsca gdzie stoi polska rodzina. Ojciec wyciąga ręce z dzieckiem a jeden z papieskich ochroniarzy bierze Michała na ręce i wkłada do papamobile. Trwa to chwilę, ale dla takiej chwili warto było znosić trudy podróży autokarem z Polski do Rzymu i wielu godzin przebywania na Placu Świętego Piotra. „Michał jest jeszcze mały – jak Zacheusz – opowiada później z humorem Wojciech Dąbrowski – i dlatego odegrałem rolę drzewa”. …

Czytaj więcej: Święty spraw codziennych

Todd Beamer bardzo lubił swój telefon komórkowy. Często dzwonił z podróży do żony Lisy, która spodziewała się trzeciego dziecka. 11 września 2001 roku Todd znalazł się wśród pasażerów Boeinga porwanego przez terrorystów. Tego dnia nie zadzwonił do Lisy. …

Czytaj więcej: Ryzyko dla pokoju

W księdze pamiątkowej rzemieślników kaliskich znajduje się notatka następującej treści:

„Gdy na zegarze dziejowym wybije godzina sprawiedliwości i na Stolicy Apostolskiej zasiądzie po raz pierwszy papież zrodzony z matki Polki, to pozwolisz Eminencjo, że zgłosimy się z tą złotą księgą po raz wtóry.” …

Czytaj więcej: Podarunek dla Papieża