– Witam, panie prezydencie – Prymas Wyszyński ukłonił się lekko i wyciągnął rękę do Bolesława Bieruta.
–  I ja witam– odpowiedział Bierut, ściskając dłoń Prymasa.
– Jak udał się pobyt w Moskwie? – zapytał Wyszyński.
– Dziękuję, rozmawiałem o księdzu z towarzyszem Stalinem – odparł Bierut.

Słuchaj MP3: Rozmowa z Bierutem

 15 grudnia 1948 roku

Stefan Wyszyński podszedł do radia i przekręcił gałkę. „Dziś w Warszawie rozpoczyna się kongres zjednoczeniowy Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej – informował spiker – Z dawna oczekiwana jedność klasy robotniczej wreszcie stanie się faktem.

„Idą na całość” – pomyślał Prymas – Jak załatwią sprawy na własnym podwórku wezmą się za nas.

Słuchaj mp3: Ingres

 – Niemcy tu byli, zabili Marka Kowalskiego – powiedziała Matka Czacka księdzu Wyszyńskiemu, który właśnie wrócił z Warszawy do Lasek –Ksiądz Profesor musi stąd uciekać. Powiedzieli, że jutro przyjadą znowu i obrócą nasz zakład w perzynę.

– Nigdzie nie wyjadę – zdecydowanie odpowiedział ksiądz – właśnie dlatego jestem tu potrzebny. Tam, gdzie męka, gdzie cierpienie, tam ja mam być.

Słuchaj MP3: W Laskach podczas okupacji

 

 Włocławek rok 1946-ty

– To niemożliwe – ksiądz Stefan Wyszyński spojrzał na biskupa Radońskiego, a potem jeszcze raz spojrzał na pismo, które trzymał w ręce.

– Ależ tak, księże profesorze, ależ tak – odparł z uśmiechem biskup.

Pismo, które wprawiło księdza Wyszyńskiego w taką konsternację pochodziło z Watykanu. Papież Pius XII mianował go biskupem lubelskim.

Słuchaj MP3: Nominacja biskupia

 

 Jest październik 1941 roku. Trzeci rok okupacji hitlerowskiej. Ksiądz Stefan Wyszyński  znajduje się w  Zakopanym, w domu sióstr urszulanek na Jaszczurówce. Pewnego dnia niespodziewanie wpada tu gestapo. Ksiądz zostaje zatrzymany i przewieziony do Glasspalast – osławionej katowni Polaków.

Słuchaj MP3: W rękach gestapo