Bp Kazimierz Nycz

Prawdziwe zawierzenie Bogu daje człowiekowi nadzieję i domaga się od niego, aby odpowiedział miłością – powiedział metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz komentując najnowszą encyklikę Papieża Benedykta XVI „Spe salvi” . W wywiadzie dla archidiecezjalnego Radia Józef abp Nycz zwrócił uwagę, że druga encyklika Papieża poświęcona jest kolejnej cnocie teologalnej: „Po encyklice o miłości Papież daje nam dokument o nadziei, a jeden z pierwszych śródtytułów encykliki brzmi Wiara jest nadzieją. Sądzę, że to jest zamysł obecnego Papieża i zarazem znakomitego teologa, aby w oparciu o trzy cnoty teologiczne: wiarę, nadzieje i  miłość dać swego rodzaju kompendium na początek XXI wieku”.

Słuchaj audycji:
1  List duszpasterski / sytuacja w archidiecezji: Wywiad z abp Nyczem - cz. I
2 Lustracja, in vitro i inne sprawy bieżące: Wywiad z abp Nyczem - cz. II
3 Encyklika i życzenia na Adwent: Wywiad z abp Nyczem - cz. IIIArcybiskup Nycz dodał, że encyklika została opublikowana na progu Adwentu, który jest pełnym nadziei czasem oczekiwania na Boże Narodzenie. Przy tej okazji przestrzegł przed niebezpieczeństwem zatracenia szansy, jaką daje nam ten okres liturgiczny: „Obawiam się, abyśmy nie stracili Adwentu przez to, że zaczęliśmy go przeżywać w sensie komercyjnym zaraz po Wszystkich Świętych. Bez Adwentu nie da się dobrze przeżyć tajemnicy Wcielenia, czyli Bożego Narodzenia”.

Pytany o osobisty sposób na przeżywanie Adwentu arcybiskup odpowiedział, że jest bardzo przywiązany do Mszy św. roratniej. „Radzę i proszę, aby wszyscy, którzy mogą, przynajmniej kilka razy poszli razem z dziećmi na roraty do parafii - powiedział. -  Ważne jest też, aby przygotować się do świąt Bożego Narodzenia przez modlitwę, spowiedź i sakramenty. Kto nie przejdzie przez tę drogę Adwentu, nie będzie mógł dobrze przeżyć samych świąt”.  Arcybiskup Nycz wskazał, że przez pierwsze dwa tygodnie Adwentu Kościół mówi o rzeczach ostatecznych, aby przypomnieć człowiekowi o ostatecznym spotkaniu z Chrystusem, natomiast  w drugiej części będziemy przygotowywani do przeżycia prawdy o tym, że Bóg stał się człowiekiem. „Oby te dwa wymiary – dodał metropolita warszawski - pomogą nam przeżyć tajemnicę spotkania. Dokonuje się ono  w Kościele i w Eucharystii, czyli w Mszy św. Bożego Narodzenia i w Komunii świętej. Tu się rodzi dla nas Bóg.

To jest najważniejsza wymowa tych świąt. Wszystko inne jest niesłychanie ważne, ale to tylko otoczka. Mam na myśli wszystkie zwyczaje, Wigilię, choinkę, składanie życzeń, kolędy – to wszystko powinno naprowadzić nas na centrum, którym jest spotkanie z Panem Bogiem”. Na koniec metropolita warszawski życzył,  „aby w ten Adwent każdy z nas znalazł chwilę czasu na popatrzenie z dystansem na swoje życ ie”.

W wywiadzie dla Radia Józef arcybiskup poruszył też m.in. sprawę budowy Świątyni Opatrzności Bożej, ocenił  sytuację w archidiecezji po wielomiesięcznych nieformalnych wizytach w parafiach, mówił o lustracji biskupów, zapowiedzi rządowej refundacji zapłodnienia in vitro.