Goście audycji: ojciec Dariusz Kowalczyk, jezuita oraz Paweł Skibiński, historyk.

Spotkanie Papieża z młodzieżą w Loreto oraz pielgrzymka do Austrii.

Czy w perspektywie tych podróży można określić jaką linię duszpasterstwa „pielgrzymkowego” przyjmuje Papież?

Wystąpienie Kardynała Stanisława Dziwisza wygłoszone podczas spotkania biskupów na Jasnej Górze zostało upublicznione z naruszeniem dyskrecji należnej obradom Episkopatu. Dyskusja wokół wyżej cytowanego wystąpienia jest nieuzasadniona i może sprowokować niesłuszne przeciwstawienie stanowisk. – to fragment oświadczenia sekretarza generalnego Episkopatu Polski, biskupa Stanisława Budzika.

Mówi się o podziale wśród Episkopatu, wątpliwości budzi przedostanie się wypowiedzi kard. Dziwisza do mediów, żonglowanie słowami biskupów.

Jakie będą skutki tej sprawy dla Kościoła w Polsce?

Towarzyszyć młodzieży we wzrastaniu - biskupi mówiąc o wartości katechezy szkolnej, podkreślają też niezastąpioną rolę parafii w kształtowaniu pogłębionej wiary. Biskupi wyrażają radość, że od września stopień z religii, wliczany będzie do średniej z ocen.

Czy Kościół ma wizję pracy z młodymi ludźmi i czy nadal duszpasterstwo młodziezy jest mocną strona Kościoła w Polsce – konieczność określenia co należy do parafii a co do szkoły

W schyłkowym momencie swego istnienia parlament uchwala dwie bardzo prorodzinne ustawy.

Już za ten rok będzie można odliczyć od podatku prawie 1200 złotych na każde dziecko - zdecydowali posłowie, przyjmując poprawkę do ustawy o podatku PIT. To dwa razy więcej niż proponował rząd.

Dobra wiadomość dla tych, którzy chcą sami budować swoje domy. Sejm zdecydował właśnie, że od stycznia 2008 roku będą dalej taniej kupować materiały budowlane. Kowalski zapłaci za nie 7 procent VAT, a nie 22 (po zwrocie różnicy z urzędu skarbowego).

Lepiej późno niż wcale?

Przez ostatnią część swojego życia Matka Teresa przeżywała silny kryzys swojej wiary i nie odczuwała obecności Boga – wynika z jej listów. W środę obchodziliśmy 10tą rocznicę śmierci – czyli narodzin dla nieba błogosławionej Matki Teresy. Opublikowano zapis jej korespondencji "Przyjdź, bądź mym światłem" (Come be my light), w ktorej znajdują się takie słowa:

"cisza i pustka są we mnie tak przejmujące, że patrząc, nic nie widzę, słuchając, nie słyszę, a moje usta modląc się, nie wypowiadają słów".

Wołam, przywieram z całych sił, pragnę i nikt nie odpowiada. Jestem sama. Gdzie jest moja wiara? Głęboko tam w środku nie ma nic. Nie mam wiary. Nie mam odwagi wypowiedzieć słów i myśli, które tłoczą się w moim sercu"

O czym to świadczy? Czy Kościół pomylił się wynosząc ją na ołtarze?