Wincenty PipkaMarek Zając Gośćmi audycji są Wincenty Pipka i Marek Zając.


1.    Biskupi: Dość politycznych kłótni – artykuł w Gazecie Wyborczej

Abp Sławoj Leszek Głódź podczas Mszy św. transmitowanej z katedry praskiej przez TVP Polonia, mówił, że jest złą sytuacja, kiedy polskie życie publiczne zdominuje bezpardonowy konflikt, kiedy rzeczowe argumenty, zastępuje ekwilibrystyka słowna, polemiczna sztuka dla sztuki, brak szacunku dla partnera innej opcji. Abp Tadeusz Gocłowski natomiast w gdańskiej bazylice mariackiej powiedział, że Polakom potrzebne jest wzajemne zaufanie. W Katedrze na Wawelu kard. Stanisław Dziwisz podkreślał, że zrozumiały w demokracji spór polityczny nie powinien przeradzać się we wrogość czy otwartą walkę, bo w ten sposób "nie zbudujemy zgodnie domu, któremu na imię Polska".

Jak można rozumieć te słowa: krytyka PiS, pochwała Platformy, dzielenie odczuć całego społeczeństwa?

2.    Wywiad Donalda Tuska dla Gościa Niedzielnego:

Nie jestem entuzjastą polityki, która stawia sobie cele misyjne. (…)Dla mnie kluczowe będzie przywrócenie w polityce pewnych cnót podstawowych. Nie mają one związku z planami, lecz sposobem sprawowania władzy. To umiar, zdrowy rozsądek, poszanowanie dla konkurenta.

Czy polityka bez celu misyjnego nie stwarza ryzyka popadnięcia w czysty pragmatyzm bez zasad?

Aborcja, jak byśmy na to nie patrzyli, jest zabijaniem życia, a to nigdy nie będzie jakimkolwiek dobrem.

Donald Tusk uchodził za przedstawiciela liberalizmu – także w dziedzinie etyki – czy to zdanie rzuca inne światło na ten pogląd?

3.    Karta Praw Podstawowych

Wywiad abpa Muszyńskiego dla Dziennika:

W karcie nie ma odniesienia do chrześcijaństwa. W zależności od wersji językowej znajdziemy jedynie odwołanie do dziedzictwa duchowego i moralnego albo duchowo-religijnego Europy. Jest w niej zapisane prawo do życia, ale nie od poczęcia do naturalnej śmierci, co otwiera drogę do prawnego uznania aborcji i eutanazji. Brak też jasnej definicji małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, co może otworzyć możliwość prawnego uznania związków homoseksualnych.

Czy rzeczywiście realna jest możliwość aby na tej podstawie uznano prawnie aborcję, eutanazję, związki homoseksualne – także w Polsce?

4.    Czy można dyskutować o kwestii żonatych księży?

Emerytowany francuski kardynał Roger Etchegaray wyraził opinię, że "można dyskutować" o kwestii ewentualnego wyświęcania na księży żonatych mężczyzn. Zdanie watykańskiego hierarchy wyrażone w wywiadzie, jakiego udzielił francuskiej gazecie, zostało uznane przez poniedziałkową włoską prasę za "otwarcie" i "ważny sygnał z Watykanu".

Czy taka dyskusja jest możliwa w Kościele, czy to raczej myślenie życzeniowe prasy?

5.     Chrześcijanie powinni zajmować się wszystkim zwalczaniem biedy i działać na rzec pokoju na świecie – to wynik sondażu zrealizowanego na zlecenie dziennika La Croix

Inne dane 62 proc. ankietowanych Francuzów jest przekonanych o takiej samej wartości wszystkich religii.

Zdaniem 65 proc. Francuzów „rodzice powinni zostawić swoim dzieciom możliwość wyboru religii”. Jedynie 35 proc. chce, aby rodzice przekazywali dzieciom wartości i kulturę wypływające z religii.

Kościół mowi, że zadaniem chrześcijanina jest szukanie świętości i przekazywanie Dobrej Nowiny tym, którzy jej nie znają. Sondaż mówi i zwalczaniu biedy i działaniach na rzecz pokoju. Czy to odmienne nazwanie tej samej rzeczywistości, czy też zupełne niezrozumienie czym jest chrześcijaństwo?

6.    Nowa encyklika Benedykta XVI Będzie ona poświęcona nadziei – dowiedział się nieoficjalnie Dziennik. Dokument zostanie ogłoszony albo w okolicach świąt Bożego Narodzenia, albo na początku przyszłego roku. Ma roboczy tytuł „Zbawieni nadzieją” i liczy około 70 stron. Po miłości encyklika o nadziei – jaka jest dynamika nauczania Benedykta?