Życie jest wieczne - to motto organizowanych w tym roku przez Centrum Myśli Jana Pawła II obchodów trzeciej rocznicy śmierci Jana Pawła II. O Papieżu jako świadku życia, a także o sensie zmartwychwychwstania dla wierzących oraz niewierzących mówią: Piotr Dardziński, dyrektor Centrum oraz... sam Papież, który  podczas spotkania ze światem kultury w Warszawie w 1991 roku wspaniale i z humorem opowiadał o tym jak sam zrozumiał zmartwychwstanie.

Słuchaj mp3: Niedzielna rozmowa - Życie jest wieczne

Jan SikorskiKsiądz Jan Sikorski jako kapelan więźniów  zetknął się z ludźmi, którzy z zimna krwią potrafili zamordować i nie czuli żadnych wyrzutów sumienia. Poznał też więźniów sumienia, aresztowanych za swoje przekonania.

Pierwsze przykazanie Dekalogu mówi: Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną, a Jan Paweł II mówić o nim dodaje:  Całe prawo Boże — wypisane niegdyś na kamiennych tablicach, a równocześnie wypisane odwiecznie w sercach ludzkich. Tak, że i ci, co nie znają Dekalogu, znają jego istotną treść. Bóg głosi prawo moralne nie tylko słowami Przymierza — Starego Przymierza z góry Synaj i Chrystusowej Ewangelii — głosi je samą wewnętrzną prawdą tego rozumnego stworzenia, jakim jest człowiek.

Co to znaczy, że prawo Boże jest wypisane w sercach ludzkich – czy także  w sercu człowieka niewierzącego? Dlaczego to przykazanie jest najważniejsze?

Słuchaj MP3: Niedzielna rozmowa - Człowiek bez sumienia i więzień sumienia

Piotr DardzińskiSpór o In vitro nie jest sporem religijnym ani światopoglądowym. Jeśli Kościół występuje w tej sprawy, to dlatego, że występuje w obronie pewnej zasady, a tą zasadą jest człowiek.  Wielki problem niepłodności, jaki dotyka znaczną już część społeczeństwa jest pewnym wyzwaniem, a zarazem wezwaniem – dla ludzi wierzących, aby zaufali podobnie jak tyle opisanych w Biblii niepłodnych małżeństw, a dla wszystkich – byśmy zastanowili się nad  tym, czy kłopoty z potomstwem nie oznaczają kłopotów z nami samymi – jesteśmy zabiegani, zestresowani, źle odżywienie, sfrustrowani. Więc może trzeba zacząć od naprawy siebie – mówi Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Słuchaj MP3: Niedzielna rozmowa - In vitro - spór światopoglądowy czy…?

 

Rodzina Wardak

Zawsze staraliśmy się chrzcić dzieci najdalej trzy, cztery tygodnie po urodzeniu dziecka – mówi  Janusz Wardak, ojciec siedmiorga dzieci. Ich imiona od najstarszego (a właściwie najstarszej): Jagusia, Michaś, Kasia, Małgosia, Marcinek, Stasio i najmłodszy Andrzejek.

Z okazji Niedzieli Chrztu Pańskiego rozmowa o chrzcie, imionach, a także o tym jak uczyć dziecko mądrze wybierać – czyli o misji rodziców.

Słuchaj MP3: Niedzielna rozmowa - Ja ciebie chrzczę…

 Papież Benedykt XVI w czasie Mszy odprawionej 6 stycznia 2007 roku w Watykanie zadał pytanie: kim są dzisiejsi Mędrcy? Jak w odniesieniu do współczesnego świata możemy interpretować te tajemnicze postaci ewangeliczne? I wskazał na trzy grupy – rządzących, intelektualistów oraz przywódców religijnych.

O aktualności wspomnienia mędrców, których do Betlejem przywiodła gwiazda ze wschodu, a także o katedrze w Kolonii, gdzie spoczywają ich relikwie mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski

Słuchaj MP3: Niedzielna rozmowa - Trzej Królowie

Dariusz Kowalczyk

W Nowy Rok często czynimy różnorakie postanowienia. Jakie znaczenie ma robienie postanowień w życiu duchowym człowieka? Czym jest postanowienie poprawy w sakramencie spowiedzi?  Co zrobić jeśli nic nie wychodzi z postanowienia poprawy? Czy nasze postanowienia mają sens jeśli tak mało zależy od nas samych?

Na te i inne pytania odpowiada ks. Dariusz Kowalczyk, jezuita. 

Słuchaj MP3: Niedzielna rozmowa - Postanowienia noworoczne

 Wspominam wiele szczególnych Świąt Bożego Narodzenia, także te, które spędziłem jako kleryk w seminarium krakowskim – mówi abp Nycz. - Kardynał Wojtyła potrafił tam dla nas stworzyć prawdziwy dom.

Słuchaj MP3: Niedzielna rozmowa - Abp Kazimierz Nycz na Boże Narodzenie 2007

Ks. Henryk Zieliński Z narodzeniem Chrystusa zaczęła się nowa epoka w dziejach ludzkości i widać to do dziś – mówi ksiądz Henryk Zieliński, red. nacz. Tygodnika Idziemy. Ksiądz Zieliński mówi także o tym jak wygląda wigilia wśród kapłanów, jakie dostają prezenty i jakie jest znaczenie szopki betlejemskiej w XXI wieku.

Słuchaj MP3: Niedzielna rozmowa - To jest nowa era

Grzegorz Górny W adhortacji o pokucie i pojednaniu Jan Paweł II pisze: oskarżenie się z grzechów nie może być zredukowane do jakiejkolwiek próby psychologicznego samowyzwolenia, chociaż odpowiada słusznej i naturalnej wrodzonej ludzkiemu sercu potrzebie otwarcia się wobec kogoś drugiego; jest to akt liturgiczny. O spowiedzi – jako sakramencie i osobistym przeżyciu – mówi Grzegorz Górny, red. Nacz. Frondy.

Słuchaj MP3: Niedzielna rozmowa - Spowiedź dla ludzi 16.12.2007 

Dobrochna Lama Coraz częściej dochodzą do nas doniesienia o aktach przemocy w szkołach, najwyraźniej nie możemy sobie poradzić z naszymi dziećmi, rodzice wycofują się ze swej roli, a nauczyciele tracą zapał do pracy.

Dlaczego? Czy są jakieś drogi wyjścia z tej sytuacji? O tym mówi Dobrochna Lama, dyrektor przedszkola w Józefowie i szkoły dla dziewcząt „Strumienie” w podwarszawskim Józefowie.  

Słuchaj MP3: Niedzielna rozmowa - Bardzo lubię być nauczycielem 02.12.2007 

ks. Stefan Moszoro DąbrowskiWydaje mi się, że ten dokument skierowany jest przede wszystkim do Europy, która ma wszystko i jest skończona – powiedział  z Prałatury Opus Dei. W wywiadzie z cyklu „Niedzielna rozmowa” (Radio dla Ciebie 9_12) ks. Moszoro komentował najnowszą encyklikę Papieża Benedykta XVI:  Kiedyś przeczytałem takie zdanie: „Nie pokładaj swoich nadziei w rzeczach, które możesz osiągnąć w połowie życia, bo gdy dojdziesz do tego miejsca zadasz sobie pytanie „Co dalej?” – mówi ksiądz.

Słuchaj MP3: Encyklikę Spe salvi komentuje ks. Stefan Moszoro-Dąbrowski

Paweł MilcarekTuż przed uroczystością Chrystusa Króla ogłoszono wyniki konkursu na najlepszego proboszcza w Polsce. Probostwo – władza czy służba? Na to i inne pytania odpowiada Paweł Milcarek, red. nacz. Christianitas. 

Słuchaj MP3: Niedzielna rozmowa - Czy lubisz swojego proboszcza? (Paweł Milcarek)

Marek Zając Swego czasu w prasie amerykańskiej pojawiły się badania wykazujące, że modlitwa bardzo pomaga zdrowiu fizycznego, wręcz jest zalecana np. przy chorobach serca, jako wsparcie terapii...

Gościem audycji jest Marek Zając z dziennika Polska.

Czy sam się modlisz? Jaki czas najbardziej sprzyja modlitwie? Jakich modlitw najbardziej potrzeba człowiekowi - na te i inne pytania odpowiada - i to w niebanalnie! Marek Zając

Słuchaj MP3: Niedzielna rozmowa

 

Paweł Skibiński Wolności się nie ma, wolność się zdobywa albo się ją traci – gościem audycji jest Paweł Skibiński z Muzeum Historii Polski. 

Robert KostroBoję się umierania, nie boję się śmierci – mówi Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Słuchaj MP3: Niedzielna rozmowa - Śmierć. Robert Kostro (4.11.2007)

 

28.10.2007

Demokracja to nie tylko wynalazek nowoczesności, to ustrój zakonu założonego w średniowieczu. Gościem audycji jest o. Mirosław Pilśniak, dominikanin. 

Słuchaj MP3: Niedzielna rozmowa - Demokracja. o. Mirosław Pilśniak, dominikanin (28.10.2007)

21.10.2007

Celibat – jego sens, trudności i radości. Gościem audycji jest ksiądz Henryk Zieliński, redaktor naczelny Tygodnika Idziemy.

Słuchaj MP3: Niedzielna rozmowa - Celibat. ks. Henryk Zieliński (21.10.2007)

Godność, godne życie i bycie godnym zaszczytu. Gościem audycji jest Piotr Dardziński, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. 

Słuchaj MP3: Niedzielna rozmowa - Godność. Piotr Dardziński (14.10.2007)

Czym jest niedziela i świętowanie? Gościem audycji jest Przemysław Babiarz, dziennikarz sportowy.