Pasja życia. Lejeune W czasie rozmowy zauważyłem nagle, ze jego paznokcie zaczynają się robić coraz bardziej wypukłe, upodabniając się do szkła zegarka. Nie mogłem uwierzyć własnym oczom; nie chciałem w to uwierzyć. Ukradkiem, bez zwracania jego uwagi zerkałem na paznokcie, które zmieniały swój kształt.

Wiedziałem, co to znaczy. Zrozumiałem i powaliło mnie to. Mój tata, mój kochany tata był skazany na śmierć.”

Tak Jérôme Lejeune opisuje chwilę, w której uświadomił sobie, że jego ojciec jest nieuleczalnie chory na raka płuc.

Czytaj więcej…

Jeśli Ojciec Niebieski wezwał go z ziemi w dniu Zmartwychwstania Chrystusa to trudno nie widzieć znaku w tym zbiegu okoliczności – napisał Papież Jan Paweł II tuż po śmierci francuskiego genetyka, profesora Jerome’a Lejeune’a. Ten słynny naukowiec, odkrywca przyczyny choroby nazwanej przez niego trisomią 21 (potocznie znanej jako zespół Downa) był przykładem naukowca, męża i ojca rodziny, który nie wahał się zaryzykować kariery w obronie życia swoich bezbronnych pacjentów. Lejeune przez wiele lat przyjaźnił się z Janem Pawłem II, a Papież mianował go pierwszym przewodniczącym Papieskiej Akademii Życia. Profesor zmarł 33 dni później, w Niedzielę Wielkanocną, 3 kwietnia 1994 roku.

Książka „Pasja życia” to szkic biograficzny o profesorze. Czytelnik znajdziemy w niej historię kariery naukowej bohatera, jego zmagań w obronie nienarodzonych dzieci oraz obraz jego życia rodzinnego. Jest tu także wywiad przeprowadzony przez autora z wdową po genetyku, ich córką i zięciem (obecnie przewodniczącym Fundacji Jerome Lejeune).