Powstanę silnym Boga robotnikiem W 1981 roku przeżyliśmy chwile grozy. Najpierw, gdy Ojciec Święty został raniony, potem, gdy musiał wracać do szpitala, aby stoczyć walkę z niebezpieczną  infekcją wirusową. Tamtego lata Papież bardzo cierpiał. Trudno to było zaakceptować, trudno zrozumieć. Czy w ogóle da się pojąć sens ludzkiego cierpienia?  

W głębi każdego z osobna cierpienia doświadczanego przez człowieka, a zarazem u podstaw całego świata cierpień, nieodzownie pojawia się pytanie: dlaczego? Jest to pytanie o powód, o rację, zarazem pytanie o cel (po co?), w ostateczności zaś zawsze pytanie o sens. (...) Jest to zaś pytanie trudne, podobnie jak trudne jest inne, bardzo pokrewne tamtemu, pytanie o zło. Dlaczego zło? Dlaczego w świecie zło? Gdy pytamy w ten sposób, zawsze przynajmniej w jakiejś mierze, pytamy też o cierpienie . Pytanie to człowiek może postawić Bogu z sercem rozdartym, gdy umysł jest pełen przygnębienia i niepokoju; Bóg zaś, jak to widzimy już w objawieniu Starego Testamentu, słucha tego pytania i oczekuje na nie.

Czytaj więcej...

 

Latem 1981 roku Jan Paweł II zostaje powtórnie przewieziony do Polikliniki Gemelli. Zarażony cytmegalowirusem Papież spędza kolejne dwa miesiące w szpitalu zmagając się z groźną chorobą i pragnąc jak najszybciej wrócić do pracy. „Powstanę silnym Boga robotnikiem” to druga część cyklu zapoczątkowanego przez publikację „Jestem z Wami”. Czytelnik znajdzie tu papieskie wypowiedzi o cierpieniu, pracy, pokoju i pojednaniu usystematyzowane metodą pytań i odpowiedzi.

Jestem z Wami Na płycie CD znajdują się słuchowiska ze scenami z życia Jana Pawła II z lat 1981-1984: między innymi z hospitalizacji w Poliklinice Gemelli, II pielgrzymki do Polski i rozmowy z Mehmetem Ali Agcą w więzieniu Rebibia. 

Słuchaj płyty