NiedzielaStarania Jana Pawła II o pokój po terrorystycznym ataku na World Trade Center, niezwykła historia sutanny dla Papieża, wywiady i relacje związane z kanonizacją założyciela Opus Dei Josemarii Escrivy – to niektóre z tekstów zamieszczonych na łamach tygodnika „Niedziela”. 

(NIEDZIELA 16/2022)

Jest 22 października 2020 roku. Trybunał Konstytucyjny  podejmuje decyzję, na mocy której nielegalna staje się aborcja eugeniczna. Wybuchają protesty, w których w całej Polsce bierze udział kilkaset tysięcy osób. Mało kto pamięta, że 22 października to dzień inauguracji pontyfikatu Jana Pawła II oraz jego wspomnienie jako świętego Kościoła…

Czytaj więcej: Jan Paweł II na cenzurowanym?

Wiktor Frankl to słynny austriacki psychiatra, który z powodu żydowskiego pochodzenia został osadzony w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Zabrał tam rękopis swojej pracy doktorskiej. Po przybyciu do obozu pokazał zwój papierów starszemu więźniowi, mówiąc: „Za wszelką cenę muszę go zachować”. Frankla wyśmiano, a owoc jego pracy zniszczono.

Naukowiec stracił znacznie więcej.…

Czytaj więcej: Plan na życie

Pięćdziesięciolecie encykliki Humanae vitae

(Niedziela 20/2018)

Pamiętam, jak poszłam do studenckiej przychodni lekarskiej, żeby poprosić lekarza o informację na temat płodności i kontroli poczęć – pisze autorka świadectwa zamieszczonego na stronie www.npr.pl. –  On po prostu zapisał receptę na doustne środki antykoncepcyjne. To był ten sam lekarz, który leczył…

Czytaj więcej: Miłość przez duże M

Bieg ukończyłem

Wspomnienie o śp. Marku Gędku

Niedziela 31/2018

Dzień był piękny, słoneczny, czerwcowy. Przed godziną dwunastą w południe na cmentarz rzymskokatolicki przy ulicy Lipowej w Lublinie wchodziło bardzo dużo ludzi. W oczy rzucała się młodzież: uczniowie w szkolnych mundurkach, studenci i studentki.

Wszyscy zmierzali do położonej na terenie cmentarza kaplicy pw.…

Czytaj więcej: Bieg ukończyłem

Papież przełomu tysiącleci

Niedziela 42/2018

Jest 28 września 1978 roku. Kardynał Karol Wojtyła po porannych pracach w kurii wyjeżdża z Krakowa. Kierowca, Józef Mucha, wiezie go do Kalwarii Zebrzydowskiej. Wojtyła chce większą część tego dnia spędzić sam wędrując po kalwaryjskich ścieżkach. Tego dnia mija dwadzieścia lat od jego konsekracji biskupiej,…

Czytaj więcej: Papież przełomu tysiącleci

Nie jest dobrze, aby mężczyzna był sam

(Ale we dwoje czasem też nie jest dobrze)

(Niedziela nr 26/ 2017)

Poznali radość miłości, ale i gorycz kryzysu. Dziś cieszą się piątką dzieci i promują wierność małżeńską. Dominika Figurska-Chorosińska i Michał Chorosiński mają też szczególny dług wdzięczności wobec św. Jana Pawła II, przy którego grobie modlili się o uratowanie małżeństwa.…

Czytaj więcej: Nie jest dobrze, aby mężczyzna był sam

Niedziela 20/2017

Przyglądając się historii życia Karola Wojtyły, trudno nie oprzeć się myśli, że przypomina ona dokładnie rozpisany scenariusz. Sam papież miał świadomość, że wydarzenia w jego życiu prowadziły go w konkretnym kierunku – w stronę realizacji tej misji, która uczyniła go nie tylko znanym na świecie, ale godnym chwały…

Czytaj więcej: To wydarzyło się po siedemnastej

ABC Prymasa Tysiąclecia

Tuż po zakończeniu obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski kardynał Stefan Wyszyński zainicjował program Społecznej Krucjaty Miłości. Program został oparty na dziesięciu konkretnych punktach, które - mimo upływu sześćdziesięciu lat - nie straciły na aktualności, o czym pisałem w wielkopostnych numerach Tygodnika Niedziela. …

Czytaj więcej: ABC Prymasa Tysiąclecia

Rok Świętego Jana Pawła II. Z dalekiego kraju

To już dwa lata… 11 lutego 2013 Ojciec Święty Benedykt  XVI złożył sensacyjne oświadczenie o ustąpieniu z urzędu. Tak rozpoczął się proces, który doprowadził do wyboru na Następcę świętego Piotra argentyńskiego kardynała Jorge Bergolio – papieża Franciszka. W ten sposób po raz trzeci na Stolicy Piotrowej zasiadł nie-Włoch. Franciszek powiedział…

Czytaj więcej: Rok Świętego Jana Pawła II. Z dalekiego kraju

"Na początku się bałem. Wydawało się, że jesteśmy bezradni. Nie mieliśmy nic oprócz różańców. Gdy nadjeżdżały czołgi, a w powietrzu latały helikoptery, my po prostu klękaliśmy i zaczynaliśmy modlitwę. I to działało! Bardzo się cieszyliśmy, że był z nami Jezus i nasza Mama Maryja. Oni ochronili swoje dzieci.”

Słowa…

Czytaj więcej: Rok Świętego Jana Pawła II. Nie napisana (?) encyklika

Od zatwardziałości do miłości

 „Dokument podsumowujący pierwszy tydzień obrad synodu jest nie do przyjęcia dla wielu biskupów” – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp poznański Stanisław Gądecki. Arcybiskup zwrócił uwagę, że relacja ta „praktycznie wypowiada się o wyjątkach, natomiast potrzeba też przedstawienia prawdy.”

Rzeczywiście, tekst, o którym mowa może budzić dyskusje. Nie jest…

Czytaj więcej: Od zatwardziałości do miłości

Nauczyciel

Proszę Państwa. Nasze spotkanie jest takie dwuczęściowe. Tutaj w tym przybytku Pańskim, w kościele, zamknięto na klucz profesorów i starsze pokolenie. Natomiast przed drzwiami stoi młodsze pokolenie i dobija się. Jeżeli Państwo pozwolicie, chciałbym jeszcze zakończyć to spotkanie błogosławieństwem, a potem wrócić tam, do tej młodzieży, która ma swoje prawa. I właściwie my po to jesteśmy,…

Czytaj więcej: Nauczyciel

Sprawa życia i śmierci

 

Jan Paweł II – papież rodzin

Czy papież zezwoli na rozwody? A  może na antykoncepcję? Czy Kościół wreszcie pójdzie z duchem czasu i uelastyczni swoje nauczanie na temat tzw. wolnych związków? Te pytania zdają się najważniejsze w medialnym przekazie, gdy mowa jest o zwołanym przez papieża Franciszka synodzie na…

Czytaj więcej: Sprawa życia i śmierci

Małżeństwo - miłość zapatrzona w Boga czyli małżeńskie łoże jak ołtarz

 

Zapytałem Kimberly, jaki wybrała temat.

– Antykoncepcję – odpowiedziała.

– Antykoncepcję? W zeszłym roku też była taka możliwość, ale nikt jej nie wybrał. To w sumie problem katolików. Po co miałabyś się zajmować antykoncepcją?

– Ciągle spotykam się z pytaniami o kontrolę urodzeń w czasie moich prelekcji o aborcji.…

Czytaj więcej: Małżeństwo - miłość zapatrzona w Boga czyli małżeńskie łoże jak ołtarz

Floribeth Mora obudziła się i jej wzrok padł na zdjęcie Jana Pawła II, które znajdowało się na okładce dodatku do gazety. W publikacji umieszczono biografię papieża, opis pontyfikatu, listę jego podróży. Patrzyła przez dłuższy czas na fotografię Ojca Świętego, który w charakterystycznym geście rozkładał ręce, jakby chciał wszystkich objąć. Wpatrywała…

Czytaj więcej: Z życia do życia

Jest wieczór, 26 sierpnia 2012 roku. Dobiega końca dzień, w którym Polacy świętują uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Także w sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Stoczku na Warmii Msza święta odprawiana jest według formularza tej uroczystości. Liturgia kończy się około dwudziestej, następnie kościół zostaje zamknięty, a opiekujący się sanktuarium księża marianie…

Czytaj więcej: "Totus Tuus" Prymasa Wyszyńskiego

Z wikariuszem regionalnym Opus Dei w Polsce, ks. Piotrem Prieto rozmawiają Jan Ośko i Paweł Zuchniewicz.

 – Chcesz być przeciętnym? Ty jeden z wielu? Przecież zrodziłeś po to, aby przewodzić! Wśród nas nie ma miejsca dla opieszałych. Ukorz się, a Chrystus wznieci w tobie na nowo ogień Miłości” (Droga, 16).

Autor tych słów na pewno nie był człowiekiem przeciętnym. Czy ksiądz znał go osobiście?

Ks. Piotr Prieto: Pierwszy raz spotkałem się z nim w 1972 roku i od razu miałem wrażenie, że znam go od zawsze, tak jakby był członkiem mojej rodziny.…

Czytaj więcej: Znałem Świętego

W pierwszych dniach października Rzym stał się celem podróży kilkuset tysięcy osób z całego świata. W ciągu kilku dni na lotniskach Ciampino i Fiumicino wylądowało w sumie 970 samolotów czarterowych. Do Wiecznego Miasta dotarło ok. 2100 autokarów, 10 pociągów specjalnych i... osiem statków, które zacumowały w pobliskim Civitavecchia. Część portowego nabrzeża nazwano imieniem św. Josemarii Escrivy, którego kanonizacja ściągnęła do Italii tak liczną rzeszę pielgrzymów. …

Czytaj więcej: Wypłyń na głębię

Ojciec Święty kanonizował Josemarię Escrivę, założyciela Opus Dei


(korespondencja z Rzymu)

Poniedziałek. 7 października 2002 roku. Dobiega końca Msza św. dziękczynna po kanonizacji założyciela Opus Dei, księdza Josemarii Escrivy.  Rzesza pielgrzymów wypełniająca Plac Św. Piotra z niecierpliwością oczekuje pojawienia się Ojca Świętego Jana Pawła II, który ma spotkać się z nimi na specjalnej audiencji. Na placu znajdują się także Anna i Wojciech Dąbrowscy z półrocznym synkiem Michałem. Są niedaleko bariery przy trasie przejazdu Papieża. „Może się uda” – myśli Wojtek, który wczoraj widział jak Ojcu Świętemu podawano małe dzieci do błogosławieństwa. Zbliża się godzina dwunasta. Wśród entuzjastycznych okrzyków wiernych biały papamobil rusza spod Bramy Dzwonów w kierunku Placu Św. Piotra. Mijają minuty. Samochód zbliża się do miejsca gdzie stoi polska rodzina. Ojciec wyciąga ręce z dzieckiem a jeden z papieskich ochroniarzy bierze Michała na ręce i wkłada do papamobile. Trwa to chwilę, ale dla takiej chwili warto było znosić trudy podróży autokarem z Polski do Rzymu i wielu godzin przebywania na Placu Świętego Piotra. „Michał jest jeszcze mały – jak Zacheusz – opowiada później z humorem Wojciech Dąbrowski – i dlatego odegrałem rolę drzewa”. …

Czytaj więcej: Święty spraw codziennych

Todd Beamer bardzo lubił swój telefon komórkowy. Często dzwonił z podróży do żony Lisy, która spodziewała się trzeciego dziecka. 11 września 2001 roku Todd znalazł się wśród pasażerów Boeinga porwanego przez terrorystów. Tego dnia nie zadzwonił do Lisy. …

Czytaj więcej: Ryzyko dla pokoju

W księdze pamiątkowej rzemieślników kaliskich znajduje się notatka następującej treści:

„Gdy na zegarze dziejowym wybije godzina sprawiedliwości i na Stolicy Apostolskiej zasiądzie po raz pierwszy papież zrodzony z matki Polki, to pozwolisz Eminencjo, że zgłosimy się z tą złotą księgą po raz wtóry.” …

Czytaj więcej: Podarunek dla Papieża