Na koniec szkoły średniej klasa mojego syna wybrała się na wycieczkę pod namioty na tereny pustynne. Któregoś dnia odwiedziła ich nauczycielka języka ojczystego i zaproponowała im pewne ćwiczenie z zakresu kreatywnego pisania. Jego celem miało być rozwinięcie ich pisarskich umiejętności. Uczniowie mieli o zmierzchu udać się w pojedynkę na pustynię,…

Czytaj więcej: Równi i różni – czyli o tradycyjnym lecz nowatorskim pomyśle na edukację

Wychowanie do myślenia
Początek września. Nasze dzieci idą do szkoły. Czy za dziesięć miesięcy, pod koniec czerwca 2014 będą nie tylko lepszymi uczniami, ale i lepszymi, dojrzalszymi ludźmi? Zapraszam do lektury...
 
Dr Andrzej Nagórko pracuje na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego od 2007 roku. „Mój wydział jest dość specyficzny – mówi, gdy pytam go…

Czytaj więcej: Wychowanie do myślenia

Ogród zwany Polską
Szóstego lutego mija kolejna rocznica (1949) ingresu Prymasa Stefana Wyszyńskiego na stolicę arcybiskupią w Warszawie. Pierwszy okres jego rządów zakończył się raptownie niespełna pięć lat później, w nocy z 25 na 26 września 1953, gdy został aresztowany przez UB. "Ogród zwany Polską" to artykuł poświęcony Prymasowi Tysiąclecia, a opublikowany w…

Czytaj więcej: Ogród zwany Polską

(25.04.2011)

Zazwyczaj w ten dzień i o tej godzinie był gdzie indziej. Dziś jednak, pierwszy raz od dwudziestu sześciu lat, nie pójdzie do Koloseum i nie będzie tam robił zdjęć Papieżowi.

Arturo Mari wszedł do kaplicy. Uderzył go widok dużego ekranu umieszczonego pod ołtarzem. Jan Paweł II siedział naprzeciwko w fotelu. Na oparciu klęcznika książeczka z tekstami tegorocznej Via Crucis. Na prośbę Ojca Świętego napisał je kardynał Joseph Ratiznger, prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

Na ekranie ukazało się Koloseum. Czerń nieba kontrastowała z podświetlonymi murami starożytnego cyrku otoczonego przez rzesze rzymian.…

Czytaj więcej: Przejście. Wielkanoc Jana Pawła II